Rysunkowy notatnik: Królowie Polski. Jak to się stało?

Jak Kazimierz Waza

Inspiracja na rysunkowy notatnik o królach Polski przyszła od mojej starszej córki.
W pewien lutowy weekend, przed jakąś większą klasówką uczyliśmy się historii. Od jakiegoś czasu zachęcałem córkę do robienia notatek rysunkowych, które mogłyby jej pomóc w przyswojeniu tej wiedzy. W książce i zeszycie widziałem tylko listę dat i opisy wydarzeń. Ewidentnie brakowało nam możliwości „zobaczenia” historii, a w szczególności samych królów.

W ten sposób powstał pierwszy Bolesław Chrobry.

Nauka stała się łatwiejsza, a na pewno bardziej przyjemna 😉

Podzielenie się pomysłem z innymi osobami spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem i bardzo pozytywnymi komentarzami. Wkrótce dzięki poleceniu jednego z rodziców z naszej klasy trafiłem na facebookową grupę Rysuję dla moich uczniów a niedługo potem na Dygitalni i kreatywni nauczyciele z pasją . Tutaj królowie, których było już kilka, również spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem oraz pytaniami jak można zdobyć takie ciekawe karty pracy. Kilka miesięcy później pomysł zaczął napierać kształtów i wylądował na portalu zrzutka.

Tak więc to dzięki Wam – waszym entuzjastycznym opiniom i słowom zachęty powstał pomysł stworzenia takich kart notatnika dla wszystkich królów.

To dzięki Tobie, twojemu wsparciu pomysłu w serwisie zrzutka całe przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane – chcę Ci bardzo za to podziękować.

W trakcie powstawania notatnika, dużą i miłą niespodzianką dla mnie było oparcie na moim pomyśle konkursu historycznego w SP 4 w Pruszczu Gdańskim, gdzie dzięki pani Annie Kokoszyńskiej sami uczniowie wykonywali prace o życiu królów z dynastii Piastów. Pani Ania stworzyła nawet wspaniałą nazwę: piastogramy :). Relację i więcej prac dzieci możesz zobaczyć tutaj: Piastogramy

Na zdjęciu praca Marcela Wysieckiego.

Przy okazji przypomniałem sobie „stare czasy”, kiedy dużo rysowałem i jaką dużą przyjemność sprawia tworzenie rysunków. Ten magiczny stan białej kartki, na której może powstać wszystko i zapach ostro zatemperowanych ołówków, daje ogromną dawkę relaksu.

Kilka „rodzajów” królów 😉

Fanką rysowania królów (no dobrze, głównie królowych) została też moja młodsza córka. Mam nadzieję, że dzięki temu rozbudzi się w niej zainteresowanie historią.

Młodsza córka rysuje królowe 😉

Przygotowanie wszystkich królów było świetną historyczną przygodą, która przypomniała mi, jaką niezwykłą historię mamy. Wymagało też dużo prac koncepcyjnych, sprawdzania różnych koncepcji, narzędzi i rozwiązań, tak aby finalny efekt był zgodny z moją wizją. Mam nadzieję, że udało się to osiągnąć i rysunkowy notatnik Królowie Polski będzie pomagał w nauce wszystkim, którzy wsparli jego powstanie.
Bardzo dziękuję Agnieszce Walczak i Magdalenie Sowińskiej za dokonanie korekty historycznej , dzięki czemu jakość notatnika jest jeszcze na wyższym poziomie.

Notatnik można kupić tutaj

Królowie Polski

Podobne wpisy