Rysunkowy notatnik: Królowie Polski. Jak to się stało?

Inspiracja na rysunkowy notatnik o królach Polski przyszła od mojej starszej córki.
W pewien lutowy weekend, przed jakąś większą klasówką uczyliśmy się historii. Od jakiegoś czasu zachęcałem córkę do robienia notatek rysunkowych, które mogłyby jej pomóc w przyswojeniu tej wiedzy. W książce i zeszycie widziałem tylko listę dat i opisy wydarzeń. Ewidentnie brakowało nam możliwości „zobaczenia” historii, a w szczególności samych królów.

W ten sposób powstał pierwszy Bolesław Chrobry.

Nauka stała się łatwiejsza, a na pewno bardziej przyjemna 😉

Podzielenie się pomysłem z innymi osobami spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem i bardzo pozytywnymi komentarzami. Wkrótce dzięki poleceniu jednego z rodziców z naszej klasy trafiłem na facebookową grupę Rysuję dla moich uczniów a niedługo potem na Dygitalni i kreatywni nauczyciele z pasją . Tutaj królowie, których było już kilka, również spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem oraz pytaniami jak można zdobyć takie ciekawe karty pracy. Kilka miesięcy później pomysł zaczął napierać kształtów i wylądował na portalu zrzutka.

Tak więc to dzięki Wam – waszym entuzjastycznym opiniom i słowom zachęty powstał pomysł stworzenia takich kart notatnika dla wszystkich królów.

To dzięki Tobie, twojemu wsparciu pomysłu w serwisie zrzutka całe przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane – chcę Ci bardzo za to podziękować.

W trakcie powstawania notatnika, dużą i miłą niespodzianką dla mnie było oparcie na moim pomyśle konkursu historycznego w SP 4 w Pruszczu Gdańskim, gdzie dzięki pani Annie Kokoszyńskiej sami uczniowie wykonywali prace o życiu królów z dynastii Piastów. Pani Ania stworzyła nawet wspaniałą nazwę: piastogramy :). Relację i więcej prac dzieci możesz zobaczyć tutaj: Piastogramy

Na zdjęciu praca Marcela Wysieckiego.

Przy okazji przypomniałem sobie „stare czasy”, kiedy dużo rysowałem i jaką dużą przyjemność sprawia tworzenie rysunków. Ten magiczny stan białej kartki, na której może powstać wszystko i zapach ostro zatemperowanych ołówków, daje ogromną dawkę relaksu.

Kilka „rodzajów” królów 😉

Fanką rysowania królów (no dobrze, głównie królowych) została też moja młodsza córka. Mam nadzieję, że dzięki temu rozbudzi się w niej zainteresowanie historią.

Młodsza córka rysuje królowe 😉

Przygotowanie wszystkich królów było świetną historyczną przygodą, która przypomniała mi, jaką niezwykłą historię mamy. Wymagało też dużo prac koncepcyjnych, sprawdzania różnych koncepcji, narzędzi i rozwiązań, tak aby finalny efekt był zgodny z moją wizją. Mam nadzieję, że udało się to osiągnąć i rysunkowy notatnik Królowie Polski będzie pomagał w nauce wszystkim, którzy wsparli jego powstanie.
Bardzo dziękuję Agnieszce Walczak i Magdalenie Sowińskiej za dokonanie korekty historycznej , dzięki czemu jakość notatnika jest jeszcze na wyższym poziomie.

Zrzutka na Rysunkowy notatnik historyczny.

Nasza historia jest ciekawa a dzieje naszych królów są niezwykle zajmujące. W szkole uczymy się o różnych faktach historycznych ale najczęściej tylko z tekstu podręcznika oraz suchych dat. Zwykle nie ma tutaj miejsca na wyobraźnię i przygotowanie materiałów w najbardziej czytelnej formie: w formie obrazkowej.

Chcę to zmienić i przedstawić życie królów Polski w rysunkowej, czytelnej formie. Myślenie wizualne, sketchnoting, infogtafika, mapa myśli: wszystkie te metody mają tutaj zastosowanie i dzięki temu pozwalają łatwiej i przyjemniej zapamiętywać informacje.

Pod przygotowaną przeze mnie grafiką jest miejsce na Twoje własne notatki. Zachęcam oczywiście do notatek rysunkowych  Ponieważ w trakcie nauki historii temat królów jest poruszany kilkukrotnie, na tej jednej karcie można zebrać w 1 miejscu informacje o władcy, które są nam potrzebne na różnych momentach szkolnego życia.

Teraz można już wziąć udział w zrzutce na opracowanie notatnika w formacie PDF, tak by zaczął służyć wszystkim uczącym się historii. Wszystkie informacje o zrzutce znajdują się tutaj: www.zrzutka.pl

PODZIĘKOWANIA ZA WSPARCIE ZRZUTKI:
1. Marzena Kuś
2. Szymon B.
3. Katarzyna M.
4. Artur R.
5. Medzik
6. Urszula S.
7. Anna K.
8. Dagmara T.
9. Maria A.
10. Anna K.
11. Oskar R.
12. Agata P.
13. Anna P.
14. Iwona S.
15. Paulina S.
16. Kasia Z-M.
17. Dorota D.
18. Marta G.
19. Magdalena J.
20. Ewa Ś.
21. Joanna K.
22. Karolina K.
23. Izabela K.
24. Bernadetta C.
25. Magdalena S.
26. Agnieszka A. W.
27. Monika K.
28. Katarzyna B.
29. Lilla A.
30. Anna M.
31. Anna U.
32. Mariola G.
33. Aleksandra S.
34. Anna W.
35. Anna P.
36. Magdalena T.
37. Ewelina T.
38. Agnieszka
39. Janina S.
40. Justyna R.
41. Justyna L.
42. Edyta G.
43. Marta W.
44. Anna L-B.
45. Radosław J.
46. Joanna S.
47. Monika M-B.
48. Joanna M.
49. Iwona P.
50. Magdalena Z-Z.
51. Magdalena G.
52. Bogumiła C.
53. Julia K.
54. Sylwia T.
55. Joanna O.
56. Tomasz L.
57. Mariola P.
58. Adrianna G.
59. Agnieszka H.
60. Joanna B.
61. Magdalena T.
62. Agata B.
63. Małgorzata S.
64. Małgorzata G.
65. Agnieszka K.
66. Iwona P.
67. Joanna C.
68. Beata W.
69. Anna P.
70. Bogumiła G.
71. Jolanta J.
72. Izabela K.
73. Agata J.
74. Izabela D-W.
75. Ewa C.
76. Karolina O.
77. Anna K.
78. Katarzyna D.
79. Beata P-P.
80. Urszula K.
81. Urszula P.
82. Adrian Z.
83. Barbara P.
84. Aleksandra J.
85. Katarzyna Ś.
86. Monika P.
87. Elżbieta A.
88. Monika

Bardzo Wam wszystkim dziękuję za wsparcie pomysłu!

Rysunkowy notatnik: Królowie Polski

Nasza historia jest ciekawa a dzieje naszych królów są niezwykle zajmujące. W szkole uczymy się o różnych faktach historycznych ale najczęściej tylko z tekstu podręcznika oraz suchych dat. Zwykle nie ma tutaj miejsca na wyobraźnię i przygotowanie materiałów w najbardziej czytelnej formie: w formie obrazkowej.

Chcę to zmienić i przedstawić życie królów Polski w rysunkowej, czytelnej formie. Myślenie wizualne, sketchnoting, infogtafika, mapa myśli: wszystkie te metody mają tutaj zastosowanie i dzięki temu pozwalają łatwiej i przyjemniej zapamiętywać informacje.

Pod przygotowaną przeze mnie grafiką jest miejsce na Twoje własne notatki. Zachęcam oczywiście do notatek rysunkowych 😉 Ponieważ w trakcie nauki historii temat królów jest poruszany kilkukrotnie, na tej jednej karcie można zebrać w 1 miejscu informacje o władcy, które są nam potrzebne na różnych momentach szkolnego życia.

Teraz można już wziąć udział w zrzutce na opracowanie notatnika w formacie PDF, tak by zaczął służyć wszystkim uczącym się historii.
Wszystkie informacje o zrzutce znajdują się tutaj: www.zrzutka.pl